Visegrád saját Millenniuma
Azt gondolom magamról, hogy amikor azt gondolom magamról akkor nekiállok aktív közösségi életet élni, ergo szocializálom magam. (Domesztikálódásról még mindig szó sem lehet..) Szóval beszélgetek embertársaimmal és próbálom feltérképezni a fejükben lévő gondolatok rendszerét vagy annak hiányát.
Céljaim elérése közben azonban arra kellett rájönnöm, hogy először is tisztázni kell S.O.S a „Millennium” szó jelentését, mert nemhogy leírni de kiejteni sem tudja az emberek zöme. "Hallottam, hogy van valami milénum Visegrádon"... így a telefonba.
"Hja az van, jöjjön el és nézze meg feltétlenül." én meg így
"De ez hol van és mikor lehet megnézn ezt a miléniumot?"
"Nos ezt a Miléniumot minden vasárnap a Fellegvárban, délben lehet megnézni. Megjelenés meztelenül..."
Auuu.
Tehát:
Millennium = mint a legtöbb kimondhatatlannak tűnő idegen szó, hát ez is latin származású. Magyarul azt jelenti a pályázatokon kívül, melyeken úgyis csak „megfelelően visszafizető” emberek indulhatnak, hogy ezredév, ezeréves évforduló.
Azaz az 1000 éves Visegrád
Azért ebbe belegondolni is hátborzongatóan jó érzés nem?
(Hogy mi az a Szent István kori oklevél?! Házi feladat. Tessék utána nézni....)
Visegrád 2009-ben is Szerelem!
Azt hiszem, ha egyszer valakit Visegrádra sodort az Élet, az soha nem szabadul a város vonzásából. Így jártam én is és ettől a szerelemtől nem kívánok megválni.
Pont azért, mert rajongásig szeretem vagyok vele sokszor oly kritikus.
Csak arra tudok kérni mindenkit, hogy szeresse Visegrádot, látogasson el a városba és csak érintse meg azokat a köveket, merüljön el a Dunakanyar panorámájában, barangoljon erdei, kanyargos útjain és térjen vissza újra és újra, hogy lássa télen, nyáron, ősszel és tavasszal. 1000 év. Hihetetlen.
Őszintén reméljük, hogy az ezeréves város kitörölhetetlen emlékeket hagy minden vendégünkben. Szeretettel várunk mindenkit rendezvényeinken Visegrád millenniumi gondolatainak jegyében:
„Az ezeréves Visegrád sokkal több, mint egy évforduló, történelmi évszám. Egy közösség által kiérlelt, megfogalmazott gondolat, amely egy Duna menti kisváros azonosság- és összetartozás-tudatának, hagyományvállalásának a kifejezője. Felvállalása a történelmi múltnak és a természeti környezet által ránk hagyott, életünket meghatározó térnek. Az ezeréves Visegrád megfogalmazása, kifejezője az évezred alatt itt éltek emlékezetének, és a helyi polgárok összetartozás-tudatának.
Benne foglaltatik az ezeréves Visegrád gondolatába a neolit kor emberének Lepencén talált agyag istenszobrától, a császárokat imitáló római szoborfejekig, a főesperesi templom töredékességében is egyetemes esztétikai értéket hordozó emberarcos freskótöredékeitől, a Szent András monostor honfoglalás kori motívumkincsre emlékeztetető díszítéssel ellátott művészi faragványaitól, Anjou királyaink korának mindennapjait megörökítő, figurális díszű csempékből felépített, könnyedségükben is katedrálisként magasodó cserépkályha alkotásaitól Zsigmond európai hírű palotájának monumentális kútjain, Mátyás korának átszellemült arcú puttószobrain keresztül, a vörösmárványba álmodott Visegrádi Madonnáig, a 18. században betelepülő németajkú lakosság mélyen megélt vallásosságának művészi tárgyaitól: medalionoktól, kegyérméktől, megsárgult gót betűs imakönyveitől a visegrádi temető neogót német feliratos sírköveitől a 19. században újra felfedezett, Visegrádot, mint a dicső régmúlt jelképeként ábrázoló festményekig minden, ami örök és emberi. Része az 1000 éves Visegrádnak Kisfaludy, Petőfi, Arany János és Áprily ránk vonatkozó minden sora és maghatározó része a ma itt alkotó művészek munkássága.
Büszkén mondhatjuk, hogy részei, örökösei, folytatói vagyunk múltunknak, az ezeréves Visegrádnak.”
Visegrád ezer éves történelme előtt tisztelegve a város ünnepi évet hirdetett. Érdemes figyelemmel kísérni a programokat a honlapokon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.